Uroczystość sakramentu święceń diakonatu Macieja Babickiego

Uroczystość sakramentu święceń diakonatu Macieja Babickiego W sobotę 8 maja kleryk pochodzący naszej parafii Maciej Babicki przyjął sakrament święceń w stopniu diakona. Uroczystość odbyła się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Po ponad pięcioletnim przygotowaniu i formacji w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, został włączony do grona duchownych przez modlitwę i nałożenie rąk ks. bpa pomocniczego Mariana Błażeja Kruszyłowicza.

W ceremonii uczestniczyła licznie wspólnota parafialna, i kapłani parafii przy sanktuarium, a także rodzina i przyjaciele ks. diakona. Po Mszy świętej ks. diakon Maciej zaprosił wraz z rodzicami na spotkanie przy kawie i cieście, gdzie podzielił się radością i wdzięcznością za modlitwę oraz obecność w tak ważnej dla niego chwili. Oprócz życzeń, zapewniliśmy Go o naszej modlitwie na czas przygotowania do święceń prezbiteratu i uroczystości prymicyjnej za rok.
Diakon ma obowiązek głosić Ewangelię Chrystusa, i żyć tym, czego naucza. Ma naocznie budować to co zapisane w Piśmie świętym - ma budować wspólnotę, ma wcielać Słowo w życie, a przez to czynić Je wiarygodnym. Diakon pełni także "służbę liturgii".
Do głównych form posługi liturgicznej diakona zalicza się: sprawowanie chrztu, rozdawanie Eucharystii (diakon w przeciwieństwie do akolitów i świeckich szafarzy, jest już zwyczajnym szafarzem komunii świętej). Diakon czyta Ewangelię, głosi Słowo Boże, podaje intencje modlitwy wiernych, usługuje kapłanowi, stojąc obok niego, sprawuje sakramentalia, przewodniczy obrzędom pogrzebu. Diakon ślubuje swojemu biskupowi cześć i posłuszeństwo, a także celibat, czyli zobowiązanie do życia w bezżeństwie i czystości. Jest również zobowiązany do odmawiania Liturgii Godzin czyli Brewiarza.
Już pierwsze wspólnoty chrześcijan znają trzy formy i stopnie urzędu wynikającego ze święceń: Biskupi, Prezbiterzy, Diakoni. Diakoni powinni pracować w ścisłej i serdecznej jedności z biskupem. Są oni jego współpracownikami. Każdy diakon spełnia swoją funkcję na trzech płaszczyznach: Słowa, Liturgii i Miłości.