IX Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu w Trzebiatowie

IX Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu w Trzebiatowie Już po raz dziewiąty wierni z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych koronacji Cudownego Obrazu znajdującego się w Sanktuarium Maryjnym w Trzebiatowie. 16 maja uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. infułat Edmund Cybulski wraz z Prezbiterium Ziemi Szczecińskiej.

„Sercem otwartym, gorącym i radosnym pragnę powitać wszystkich pielgrzymów, którzy gromadzą się w Sanktuarium” – w czasie powitania powiedział ks. dr Andrzej Dowal, proboszcz Trzebiatowskiej Parafii, kustosz Sanktuarium Maryjnego. „Wielu pielgrzymuje tutaj od lat, wielu jest również po raz pierwszy. Kult maryjny w tym miejscu sięga wieku XIV. Wtedy to w roku 1370 zakończono budowę tego Sanktuarium. Była to wspaniała gotycka świątynia wzniesiona ku czci Przenajświętszej Pani” – zaznaczył ks. Andrzej Dowal.
W dniu Uroczystości Rocznicowych w Sanktuarium Maryjnym zgromadzili się również strażacy, świętujący 70 rocznicę powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebiatowie, a także Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.
„Ksiądz Kustosz wprowadził nas historycznie w to miejsce kultu Matki Najświętszej, które okazało się wschodnią rubieżą naszej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej” – powiedział w czasie homilii ks. infułat Edmund Cybulski. „Nie został tutaj jeszcze wspomniany głos Ojca Świętego, który wspomniał Trzebiatów już jako miejsce kultu Matki Bożej. Przypomniałem dzisiaj księdzu Prałatowi, który powiedział mi, że świętujemy także 70 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej, że to także 70 rocznica powstania parafii. 7 października 1945 r. gdy chrześcijanie, katolicy przybyli na te ziemie, święcili ten kościół i odsłonili zasłonięty do tej pory wizerunek Matki Świętej (...) Pisał w telegramie do biskupa Majdańskiego Ojciec Święty Jan Paweł II, że tutaj gdzie trwał kult Matki Najświętszej, wizerunek Jasnogórskiej Pani rozpoczyna swoją pielgrzymkę. On wtedy doskonale wiedział jak ważne jest to miejsce” – zaznaczył ks. Edmund Cybulski.
Wizerunek Dzieciątka Jezus oraz Matki Bożej ukoronowany został w 2006 r. Uroczystości koronacyjne odbyły się na Stadionie Miejskim w Trzebiatowie. Korony biskupie – dar mieszkańców Trzebiatowa nałożył ówczesny Nuncjusz Apostolski Abp Józef Kowalczyk, który słowami „Wierzę, że tą dokonaną koronacją raduje się z nieba Sługa Boży Jan Paweł II” podsumował uroczystości koronacyjne obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. Po koronacji Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Zygmunt Kamiński zawierzył macierzyńskiej opiece Maryi całą Archidiecezję, a szczególnie tych, którzy są bez pracy, którzy znajdują się w obliczu bezrobocia, wszystkich, którzy przeżywają uczucie lęku przed przyszłością, spowodowana brakiem mieszkania, bezradnością i opuszczeniem, a także wszystkich chorych i cierpiących. Od tamtej pory Akt Zawierzenia ponawiany jest podczas każdej Rocznicy Koronacji.

Adam Litwinowicz