Odpust w naszym Sanktuarium Maryjnym

Odpust w naszym Sanktuarium Maryjnym 11 października nasza wspólnota parafialna przeżywała Uroczystość Odpustową. Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 18.00 przewodniczył ks. Kanonik Kazimierz Półtorak – Dziekan dekanatu Gryfice oraz Proboszcz Kościoła Mariackiego w Gryficach, w asyście kapłanów z dekanatu Trzebiatów oraz Proboszcza parafii grecko - katolickiej w Trzebiatowie – ks. Bohdana.

Wszystkich zebranych na Eucharystii przywitał ks. Prałat Andrzej Dowal Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Trzebiatowie. Powiedział do zgromadzonych: „Dziękujemy dzisiaj Bogu za wszelkie dary, za dar Matki. Będziemy zastanawiali się, jaka jest moja relacja do Matki, którą otrzymałem w testamencie z Krzyża.”
„ Jak mama ma uroczystość, to dzieci się starają, żeby być na niej obecne. Czujmy się więc dzisiaj tak, jako rodzina zgromadzona wokół Matki” - powiedział w czasie homilii ks. Kan. Kazimierz Półtorak. „W tej Eucharystii chcemy sercem poczuć, przez wiarę chcemy, aby Bóg był z nami. Tak wiele jednak zależy od współpracy naszego serca i naszego umysłu z Bożą Łaską. Maryja Matka, ze słowem matka, tak wiele nam się kojarzy. Nawet ludzie z sercem „z kamienia”, kiedy pada słowo Matka stają się inni, prawdziwi, ludzcy. Przez całe wieki Maryja patrzyła naszemu Narodowi w oczy (…) Cieszmy się, że jesteśmy tymi dziećmi, które biegną do Matki. Dziękujmy Bogu za naszą obecność przy Matce (...) Matka Najświętsza była matką dla wszystkich Polaków (...) Nie wolno kpić sobie z czyjejś matki, nie wolno człowiekowi niewierzącemu obrażać mojej matki – Maryi. Dlaczego zanikła w człowieku taka wrażliwość i wyczucie? Kiedy Matka Najświętsza spogląda nam w oczy, mówi nam „zrób wszystko, o co Syn mój ciebie prosi”.