IV Rocznica Koronacji.

IV Rocznica Koronacji. 15 maja 2010 o godz. 11.00 odbyła się Uroczysta Msza św. z okazji IV Rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu i Pielgrzymki Samorządowców naszej Archidiecezji.

Jedni zwą Cię Pani Pomorza, inni Trzebiatowska...
Czwarta rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Macierzyńskiej
Wokół Bogurodzicy w jej czternastowiecznym sanktuarium zgromadzili się licznie jej wierni czciciele, w majowe sobotnie przedpołudnie. Mimo, że odpust w parafii pw. Macierzyństwa NMP obchodzi się 11 października, to już po raz czwarty, w trzecią sobotę maja sanktuarium maryjne w Trzebiatowie wypełniło się pielgrzymami, którzy przybyli do swojej Matki, z prośbami i podziękowaniami zawierzając Jej swoją codzienność. Okazją stało się do dziękczynienie Bogu za dar koronacji obrazu Bogurodzicy, które wciąż jest żywe w świadomości parafian i historii tego miasta. Złote korony ufundowane przez wiernych czcicieli nałożył na oblicze Madonny w 2006 roku ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Matka Boża tłumnie zgromadziła pielgrzymów wokół siebie również w tym roku.
15 maja bieżącego roku do Tronu Trzebiatowskiej Pani wśród wielu pielgrzymował niezwykły pątnik Jego Eminencja ks. kard. Javier Lozano-Barragan z Meksyku, który przewodniczył dziękczynnej Ofierze Eucharystycznej. Ks. kardynała powitał w progu sanktuarium gospodarz archidiecezji ks. abp metropolita Andrzej Dzięga i kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Dowal. Następnie ks. kardynał przeszedł uroczyście do prezbiterium gdzie dostojnych gości przywitał burmistrz Trzebiatowa Sławomir Ruszkowski, po gromkich oklaskach pątników trwających już na oczekiwaniu i modlitwie, rozpoczęła się Msza Święta pontyfikalna.
Słowo Boże wygłosił pasterz sąsiedniej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Poprzez medytację Ewangelii wskazał uwagę na aspekt miłości Maryi, która wyraża się w scenie pod Krzyżem, jako paradygmat dla miłości bardzo konkretnej. We wspólnym łamaniu chleba udział wzięli także: bp pomocniczy Marian Błażej Kruszyłowicz i bp senior Jan Gałecki oraz licznie zebrani kapłani, którzy przybyli z grupami pielgrzymów.
W modlitwie pamiętano o pasterzach szczecińsko-kamieńskich, którzy w ostatnim roku odeszli do wieczności: abpie Marianie Przykuckim, który ustanowił w tym miejscu sanktuarium maryjne w 1996 r., oraz abpie Zygmuncie Kamińskim, dzięki którego osobistemu zaangażowaniu obraz został ukoronowany biskupimi koronami 20 maja 2006 r.
Ze względu na deszczową aurę, podobnie jak w zeszłym roku zrezygnowano z planowanej procesji z Cudownym Obrazem ulicami miasta. Po Uczcie Eucharystycznej ks. abp metropolita dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej całej Metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Modlitwą ks. Piotra Skargi i odśpiewanymi suplikacjami polecano Bogu trudne sprawy naszej Ojczyzny. Uroczystość rocznicowa została połączona z wiosenną pielgrzymką samorządowców z terenu archidiecezji.
Okazją do modlitwy był również zbliżający się dzień świętego Andrzeja Boboli - patrona naszego pasterza diecezji ks. abpa Andrzeja Dzięgi, życzenia w imieniu parafian złożyła Dorota Zielińska. A pielgrzymi spontanicznie wyśpiewali - przez ręce Maryi... - swoje życzenia arcypasterzowi.
Następnie gospodarz Metropolii wyraził dziękczynienie za modlitwę ks. kardynałowi, biskupom, licznie zgromadzonym kapłanom, alumnom i siostrom zakonnym, oraz każdemu z pielgrzymów za obecność i dar modlitwy w tym miejscu. W sposób szczególny zwrócił się do samorządowców, zwracając uwagę, by wypełniając powierzony im urząd traktować najpierw, jako służbę wobec bliźniego. Podziękował także duszpasterzom, i siostrom zakonnym, na co dzień posługującym w sanktuarium za wierną służbę Bogu, u tronu Jego i Naszej matki.
Ksiądz arcybiskup zaprosił wszystkich pielgrzymów do wytrwałej modlitwy w miejscu, gdzie Matka Boga wyprasza liczne łaski, wezwał także by już teraz upraszać dobrą pogodę na uroczystość w przyszłym roku. Okazją będzie już piąta rocznica, jak Maryja oręduje przyobleczona wraz z Synem w złote korony - dar obrączek od jej wiernych czcicieli.
dk. Maciej Babicki