Przegląd Teatralny.

Przegląd Teatralny. Młodzież z zespołu teatralnego "Exodus" działajacego przy Publicznym Gimnazjum w Trzebiatowie oraz z zespołu wokalnego "Genesis" działajacego przy naszej parafii po raz drugi uczestniczyła w Przeglądzie Teatralnym o tematyce religijnej dla szkół gimnazjalnych Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej. Przegląd odbywał się od 9 do 14 lutego 2009r. Młodzi artyści z naszej parafii wystąpili 12 lutego w Gimnazjum Nr 24 w Szczecin Dąbiu. Pokazaliśmy przedstawienie zatytułowane: Grzech - śmierć - Zmartwychwstanie. Inscenizację naszą charakteryzowało, że aktorzy starali się przekazać wartości chrześcijańskie w formie pantomimy.

Celem zorganizowanego konkursu było: przygotowanie zespołów młodzieżowych do aktywnego włączenia się w pełniejsze przeżycie rekolekcji wielkopostnych, przekazywanie wartości chrześcijańskich poprzez formę inscenizacji teatralnych, uwrażliwienie młodzieży na konieczność dokonywania właściwych wyborów na podstawie prezentowanej treści oraz uczenie się tolerancji poprzez uczestnictwo w Przeglądzie zespołów przekazujących wartości chrześcijańskie.
Myślą przewodnią naszego przedstawienia był grzech uzależnień i wyzwolenie przez modlitwę. To, co chcieliśmy ukazać najlepiej zobrazuje cytat z naszej inscenizacji wypowiadany przez narratora: "Oto ja człowiek XXI wieku. Jaki byłem? Tego już sie nie da zmienić. Jaki jestem? Może jeszcze nie jest za późno! (...) Grzech przestaliśmy nazywać grzechem. Słowo: SŁABOŚĆ - brzmi trochę łagodniej. Nie drapie tak mocno naszego sumienia! To, o czym sie nie myśli - może nie istnieje? I tak idziemy z godziny w godzinę (...) Bo ktoś zatoczył kamień i niby pieczęć na życiu położył. Żyłem ... umarłem ... Spraw Panie ażebym ożył! (...) Często kusi nas niedozwolony owoc. Pokusa nie wydaje nam się groźna ale zawsze bardzo atrakcyjna. Możemy stać sie uzależnieni. Czy czujesz się niewolnikiem swoich przyjemności? Jak często szukasz pomocy u Pana Boga?"
Jury obradowało i ogłosiło wynik. Okazało się, że zabrakło nam 2,5 pkt do III miejsca - szkoda ale najważniejsze było to, że byliśmy z siebie dumni, gdyż pokazaliśmy najlepiej jak umieliśmy wartości chreścijańskie - co było celem naszego przekazu. Jury doceniło uczennicę klasy III F Martę Chojnacką, która otrzymała dyplom i nagrodę książkową dla najlepszego narratora w przeglądzie teatralnym. Z serca jej gratulujemy!!!
Przedstawienie teatralne zakończyliśmy wierszem: "Życie jest szansą, chwytaj ją; życie jest pięknem, podziwiaj je; życie jest wezwanjiem, przyjmij je; życie jest obowiązkiem, spełnij go; życie jest cenne, dbaj o nie; życie jest bogactwem, strzeż go; życie jest obietnicą, wypełnij ją; życie jest smutkiem, pokonaj go; życie jest szczęściem, zdobądź je; życie jest życiem, broń go".
Jeszcze dwukrotnie będziemy pokazywali naszą inscenizację: 11 marca w sali gimnastycznej PG o godz. 9.30 - zapraszamy oraz 12 marca w Domu Pomocy Społecznej w Jarominie.
Opiekunami przygotowującymi przedstawienie wielkopostne są: mgr Małgorzata Labuhn - katechatka i mgr Mariola Niewiadomska - nauczyciel j.polskiego.

Małgorzata Labuhn